502 523 285 - pn.- pt. 14:00 - 20:00
504 091 964 - pn. – pt. 12:00 - 20:00

Język angielski – przygotowanie do matury w Wieluniu

Blackhorse > Język angielski – przygotowanie do matury w Wieluniu

Język angielski – przygotowanie do matury w Wieluniu

Author:
Marta
Posted in:
BLOG
Comments:
Brak komentarzy

Autor: Krystian Badera, lektor Black Horse

„Już za rok matura”, czyli słów kilka o przygotowaniu do egzaminu dojrzałości

Dawno temu zespół Czerwone Gitary w piosence o jakże wymownym tytule „Matura” śpiewał „już za rok matura”. Ktoś mógłby się zdziwić – czy „za rok” to na pewno „już”?! Wiele osób, w szczególności młodych – a tacy przecież zdają maturę – może pomyśleć, że to długo, jednak w perspektywie matury i przygotowania do niej może się okazać, że to jednak nie tak długo. Rozchodzi się o to…

Czego tak naprawdę chcę?

No i tu rodzi się pytanie: czy chcę maturę zdać na te 30% i mieć to po prostu za sobą i być później potencjalnym bohaterem filmiku z kanału „Matura to bzdura” czy jednak ma ona być prawdziwym egzaminem dojrzałości? Jeśli to pierwsze to rok przygotowania pewnie wystarczy, ale jeśli to drugie to znaczy, że warto ten artykuł przeczytać do końca.

 Język angielski – matura 2021 czyli…

Kiedy zacząć przygotowania?

Matura to egzamin, który kończy pewien etap – etap obowiązku szkolnego, etap życia jako dziecko i nastolatek, który jeszcze prawnie nie odpowiada za swoje czyny. A skoro jest to egzamin wieńczący jakiś etap to i sprawdzający wiedzę zdobytą na tym etapie życia. Dlatego też, to jak pójdzie mi na maturze jest w dużym stopniu wypadkową tego, czego nauczyłem się do tej pory. Oczywiście w dużej mierze opiera się to na wiedzy zdobytej w szkole średniej, ale czy da się zrozumieć tekst jeśli ktoś wcześniej nigdy porządnie nie nauczył się czytać ze zrozumieniem? Odpowiedź na to retoryczne pytanie pokazuje, że nawet będąc jeszcze tego nieświadomi przygotowujemy się i jesteśmy przygotowywani przez szkoły do tego co może czekać nas w przyszłości.

 W jaki sposób więc się przygotować?

Po pierwsze – zawsze uważaj na lekcji

Nawet jeśli myślisz, że to co robicie akurat na lekcji jest nudne i to „znowu to samo” pamiętaj, że cokolwiek robisz w języku angielskim rozwija twoje kompetencje. Jeśli jest to gramatyka, są to kompetencje gramatyczne, jeśli jest to tekst z podręcznika, to są to kompetencje czytania ze zrozumieniem. Nie traktuj więc lekcji jako zła koniecznego i okazji do częstszego spoglądania na zegarek, ale jako okazję do rozwoju własnych umiejętności językowych.

Po drugie – rozwijaj się językowo w sposób przyjemny dla siebie

Jeśli lubisz oglądać seriale, oglądaj je w oryginale – rozwiniesz umiejętność słuchania ze zrozumieniem i zasób słownictwa; jeśli lubisz czytać, czytaj po angielsku – nauczysz się nowych zwrotów, które pomogą Ci w mówieniu i pisaniu; jeśli masz hobby, rozwijaj je w języku angielskim poprzez filmiki na YouTube czy artykuły na anglojęzycznych blogach – posłuchasz i zapoznasz się z autentycznym, codziennym językiem.

Po trzecie – używaj języka

Zdanie matury z języka to nic więcej jak używanie języka, więc sama teoria tu nie wystarczy – trzeba dużo praktyki. Pisz więc w języku angielskim, rozmawiaj z ludźmi z innych krajów po angielsku, słuchaj, staraj się zrozumieć i odpowiadać. Aha – i kiedy nauczyciel zadaje pytanie do dyskusji w czasie lekcji nigdy nie odpowiadaj „I don’t know” – to nie rozwija i w niczym nie pomaga. Bądź kreatywny i staraj się mieć zdanie na każdy temat (pomoże w części ustnej i pisaniu).

Po czwarte – ćwicz

Nie ma chyba nic bardziej przykrego podczas egzaminu jak znać język, ale zostać zaskoczonym i zablokowanym przez formę zadań. Pamiętaj, na maturze prawdopodobnie dopadnie Cię stres – niepotrzebne jest, aby nieznajomość formy zadań egzaminacyjnych jeszcze go wzmogła. Dlatego rób testy, które można znaleźć w Internecie, ćwicz mówienie egzaminacyjne. Wszytko to może tylko pomóc w ten jeden konkretny dzień egzaminu.

Po piąte – pomóż sobie

A jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć ludzi, z którymi możesz poćwiczyć do egzaminu, chciałbyś poćwiczyć język angielski w każdym z omawianych wyżej aspektów i zobaczyć, że przygotowanie do matury może być nierzadko przyjemne, spróbuj zajęć w Black Horse. Black Horse to małe grupy, język angielski na zajęciach, wiele ciekawych tematów, zajęcia prowadzone przez inspirujących lektorów i rzetelne przygotowanie do matury.

I na koniec dwa „na pewno”: na pewno nie zaszkodzi i na pewno może pomóc 🙂