502 523 285 - pn.- pt. 14:00 - 20:00
504 091 964 - pn. – pt. 12:00 - 20:00

Egzamin Cambridge Advanced (poziom C1) – korzyści

Blackhorse > Egzamin Cambridge Advanced (poziom C1) – korzyści

Egzamin Cambridge Advanced (poziom C1) – korzyści

Author:
Marta
Posted in:
BLOG
Comments:
Brak komentarzy

Autor: Tomasz Knap, lektor Black Horse

Jeśli zdałeś egzamin Cambridge First B2 i zastanawiasz się, czy to wystarczy – przeczytaj koniecznie; Rodzicu, jeśli Twoje dziecko zdało już egzamin Cambridge First B2, przeczytaj koniecznie…          

Egzamin Cambridge Advanced C1 – część I – Reading and Use of English – czytanie/gramatyka

Tekst naukowy o inteligencji emocjonalnej, recenzja książki Nicholasa Evansa, historia utalentowanego wytwórcy oryginalnych mebli, artykuł o mało znanej brytyjskiej laureatce nagrody Nobla – to tylko jedna część przykładowego egzaminu Advanced, z którą muszą się zmierzyć nasi uczniowie. Ale to tylko połowa tej części egzaminu – część gramatyczna  jest również „fascynująca”: teksty o początku transportu kolejowego w Wielkiej Brytanii, sposobach radzenia sobie ze stresem w pracy, a na koniec krótki artykuł o modernizacji muzeów – i to wszystko w kontekście gramatyczno-leksykalnym…   Mają na tę część godzinę i 30 minut.  Uff… krótka przerwa na zebranie myśli…

No i gdyby ktoś zapomniał – wszystko – absolutnie wszystko jest po angielsku…

Korzyści: w przyszłości będziemy w stanie się zmierzyć z tekstami na wszystkie tematy, bo dzięki umiejętnościom nabytym w trakcie przygotowania do egzaminu osoba mająca taki certyfikat wie, że sobie poradzi – bez względu na to, czy będą to studia na zagranicznej uczelni czy prezentacja biznesowa w pracy. Nasi uczniowie świetnie sobie radzili musząc korzystać z angielskojęzycznych źródeł kiedy studiowali medycynę, biznes, filologię angielską i kiedy studiowali na uniwersytetach w Anglii lub Szkocji.

Egzamin Cambridge Advanced C1 – część II – Writing – pisanie

Wracamy po przerwie do sali egzaminacyjnej. Teraz zabieramy się do napisania artykułu o problemach związanych z edukacją, środowiskiem i rynkiem pracy, przed którymi stają młodzi ludzie w różnych krajach. Możemy również wybrać napisanie referencji dla osoby starającej się o pracę. Oczywiście robimy to po napisaniu obowiązkowego eseju, na przykład na temat czynników mających wpływ na rozwój międzynarodowych podróży. Godzina i 30 minut na obydwa teksty!  Uff…przerwa!

Aha, gdyby ktoś nie pamiętał – wszystko, absolutnie wszystko, tylko po angielsku…

Korzyści: napisanie maila po angielsku w firmie, która na co dzień współpracuje z ludźmi z całego świata  (i wcześniejsze poprawne zrozumienie maila przysłanego do nas) jest dla naszych absolwentów błahostką. Profesjonalne raporty, referencje, opisy, propozycje, listy formalne i te mniej oficjalne, recenzje, artykuły i tak naprawdę jakiekolwiek teksty nie są wyzwaniem – zazwyczaj wystarczy zaznajomienie się z nowym kontekstem, aby zaimponować innym (szefowi/szefowej !) znajomością angielskiego na tak wysokim poziomie.

Egzamin Cambridge Advanced C1 – część III – Listening – słuchanie

Wracamy do sali, aby posłuchać czterech różnych nagrań: mogą to być dialogi, wywiady, prezentacje i obowiązkowo 5 różnych osób (z różnych grup społecznych – a co za tym idzie, posługujących się różnymi akcentami). Tematyka …., cóż, musimy być gotowi na wszystko: studenci geologii rozmawiający o wykładach, astronauta opisujący przygotowania do misji, fotograf mówiący o zleceniu dla National Geographic, profesjonalni pisarze dzielący się swoimi doświadczeniami. Około 40 minut maksymalnego skupienia, aby w tym samym czasie dokonać wyboru właściwej odpowiedzi, uzupełnić tekst i przyporządkować spikerów do konkretnych odpowiedzi. 40 minut koncentracji …. Uff, przerwa… jeszcze tylko mówienie…

Pozwolę sobie przypomnieć – wszystko podane tylko po angielsku….

Korzyści: rozmowy telefoniczne, komunikacja online, prezentacje za pomocą aplikacji internetowych, udział w webinariach, konferencjach – oczywiście po angielsku – będzie czymś wręcz przyjemnym w porównaniu z intensywnością  stosowania tychże umiejętności testowanych na egzaminie.

Egzamin Cambridge Advanced C1 – część IV  – Speaking – mówienie

Ostatnia część, w której mając przysłowiową sekundę na zebranie myśli musimy odpowiedzieć na pytania dotyczące spędzania wolnego czasu, ale i takie oscylujące wokół finansów, środowiska, problemów społecznych, zmian światopoglądowych itp…, w tej części egzaminu musimy również wziąć udział w dyskusji i wypowiedzieć się na tematy przedstawione na zdjęciach.

Wiem, że jestem nachalny, ale przypomnę – absolutnie wszystko po angielsku!

Korzyści: począwszy od rozmowy o pracę, a kończąc na negocjacjach biznesowych nasz angielski się sprawdzi – mając przysłowiową sekundę do namysłu (jak na egzaminie!!) jesteśmy w stanie przedstawić naszą opinię, zaprezentować ofertę, negocjować cenę, wypowiedzieć się na tematy, które niekoniecznie są nam bliskie itp., itd…. Przykład: nasi uczniowie z certyfikatem Advanced wywierający takie wrażenie po 5 minutach rozmowy o pracę, że następnego dnia podpisują umowę!

Egzamin Cambridge Advanced C1 – czy warto?

Cóż, wiem, że się rozpisałem, ale regularnie jestem dręczony pytaniami zadawanymi albo przez uczniów albo przez ich rodziców, które sprowadzają się do prostego : „Czy warto ?” Może tym, którzy przeczytają ten tekst, będzie łatwiej samemu sobie odpowiedzieć na to pytanie. Poziomy A2 , B1 lub B2 dają SOLIDNE podstawy… by osiągnąć to, co jest reprezentowane przez poziom C1 – Advanced. Tak naprawdę, wtedy rozwijamy skrzydła, bo jesteśmy świadomi, jak funkcjonuje język, jaką rolę odgrywa poprawna wymowa, jak gramatyka zmienia kontekst wypowiedzi, jak poprawna intonacja sprawi, że nasze wypowiedzi staną się PROFESJONALNE. Wspomnę też o korzyściach wynikających z radzenia sobie z presją czasu, stresem, dokonywaniem wyboru, podejmowaniem decyzji bez czasu na głębszą analizę  (czy dla pracujących ciężko rodziców brzmi znajomo …?) – to tylko niektóre z licznych korzyści, które daje nam przygotowanie do egzaminu Advanced … i jak widzimy, korzyści o wiele bardziej uniwersalne, nie tylko językowe.

A poza powyższymi: uzyskujesz uprawnienia do nauczania języka angielskiego na wszystkich szczeblach edukacji z Polsce, maturę rozszerzoną zdajesz z uśmiechem na 100% 🙂