502 523 285 - pn.- pt. 14:00 - 20:00
504 091 964 - pn. – pt. 12:00 - 20:00

Czy japoński jest trudny?

Blackhorse > Czy japoński jest trudny?

Czy japoński jest trudny?

Author:
Marta
Posted in:
BLOG
Comments:
Brak komentarzy

Autorka: Marta Maciejewska, lektorka Black Horse, absolwentka japonistyki

Studiowałaś japonistykę? To japońskiego w ogóle można się nauczyć? Przecież to taki trudny język, prawda?  To pytania, które od kilku lat słyszę do dziś, a moja odpowiedź zawsze brzmi tak samo: tak, języka japońskiego można się nauczyć i nie,  japoński wcale nie jest tak trudny, jak się to wszystkim wydaje.

Oczywiście nie ukrywam, że język japoński znacznie różni się od bliższych nam języków europejskich, ale według mnie na pewno nie różni się na tyle, by z góry twierdzić, że japoński jest językiem absolutnie niemożliwym do nauczenia. Chyba każdy z Was przyzna, że podjęcie się nauki jakiegokolwiek języka zawsze jest pewnego rodzaju wyzwaniem bez względu na to, czy będzie to język angielski, francuski, włoski, czy japoński albo inny język azjatycki, prawda?  W takim razie, jaki jest w rzeczywistości ten nasz japoński ?

Czy japońska wymowa jest trudna?

Rozpoczynając przygodę z nauką języka na pewno każdemu zależy na tym, by już od pierwszych zajęć potrafić cokolwiek w tym języku powiedzieć ….. I tutaj pierwsza dobra informacja: zapewniam, że z wymową japońską każdy poradzi sobie doskonale i bezproblemowo J. Jest ona niezwykle łatwa i opiera się na samych prostych i „miękkich” dźwiękach (a wyobraźcie sobie Japończyków mierzących się z wymową polską … – jak na grzeczną japońską etykietę przystało – ukłony w ich stronę 🙂  ).

Czy japońskie słówka można zapamiętać?

Na starcie czymś „dziwnym” może okazać się dla nas również japońskie słownictwo, którego nie skojarzymy sobie z niczym tak łatwo, jak być może robimy to podczas nauki bardziej popularnych języków. Ale czy ktoś z Was potrafiłby się oprzeć takim uroczym wyrażeniom jak tanpopo (‘dmuchawiec’), kabocha (czyt. kabocia, ‘dynia’), momo (‘brzoskwinia’), czy peko peko (‘głodny jak wilk’) ? Mi się nie udało J

A jaka jest japońska gramatyka?

No dobrze, ktoś powie wymowa wymową, ale co dalej ? Przecież język to też nauka gramatyki, a ta japońska musi być na pewno skomplikowana. Owszem w języku japońskim, tak samo jak w innych znajdą się trudniejsze elementy, ale wbrew pozorom gramatyka języka japońskiego jest naprawdę prosta, a nawet można by powiedzieć, że dość mocno „okrojona” w porównaniu do innych języków. Brak w języku japońskim liczby mnogiej, nie ma również odmiany przez przypadki (uff), rodzaje, czy osoby i uwaga, uwaga: w języku japońskim wyróżniamy tylko dwa czasy (tzw. teraźniejszo – przyszły i przeszły)! Cóż za wspaniała i pocieszająca wiadomość, czyż nie ? 🙂

Japońskie pismo – czy można je opanować?

Było trochę o mówieniu i trochę o gramatyce, a co z pismem japońskim, które, jak każdy z Was za pewne już wie, bardzo różni się od tego w językach europejskich? Myślę, że to właśnie pismo jest powodem, dla którego wiele osób wrzuca język japoński do worka z napisem „za trudny”, „to nie dla mnie”. Myślę, że nie ma sensu owijać makaronu Soba na pałeczki, a należy szczerze przyznać, że fakt, na pierwszy rzut oka japońskie pismo może się wydać „zmorą”. Japoński system piśmiennictwa składa się w końcu z trzech różnych alfabetów – każdy z nich to oczywiście znaki. Dwa pierwsze alfabety to hiragana i katakana, których uczymy się na samym początku przygody z japońskim. Każdy z tych alfabetów składa się z 46 znaków. Hiragana i katakana różnią się pod względem wizualnym, natomiast dźwięki/ głoski pozostają te same. Trzecim i najbardziej skomplikowanym alfabetem są znaki kanji (pieszczotliwie nazywane „kandziami” – i od razu lepiej J). Kanji zostały przez Japończyków „podkradzione” Chińczykom i z biegiem czasu nieco przez Japończyków przekształcone pod względem wyglądu. Na początku może się to wydawać co niektórym czymś niemożliwym do nauczenia, ale uwierzcie „nie taki diabeł straszny” i zbiegiem czasu nauka znaków staje się dla nas czymś naturalnym. A wyobraźcie sobie teraz jaką ma się ogromną satysfakcję, kiedy potrafimy już coś napisać w TAKIM języku 🙂 .

Nauka japońskiego – podsumowanie

Jak widzicie język japoński wbrew temu jak go „malują”, wcale nie jest taki straszny. Oczywiście jest to język, który wymaga od nas większego zaangażowania, wytrwałości i systematyczności, ale jestem przekonana, że naprawdę warto głębiej poznać ten piękny język. Tym bardziej, że jest to tzw. język izolowany, nie należący do żadnej grupy języków, czyli krótko mówiąc jedyny taki na świecie 🙂

Do tych – zarówno młodszych, jak i starszych, którzy nadal mają jakikolwiek dylemat: nie ma co się zastanawiać! Wystarczą tylko: Wasza motywacja, determinacja i chęć bliższego poznania tego wspaniałego języka, kultury i społeczeństwa japońskiego (a zgaduję, że to wszystko już macie 🙂 ) …, a i jeszcze dobrze zatemperowane ołówki … i z takim pakietem startowym wspólnie możemy rozpocząć tą wspaniałą i ciekawą przygodę z językiem japońskim 🙂 .

Nasz szkoła uczy także innych języków obcych – zapraszamy!